Vzorčni projekt
Kratek opis projekta ali daljši naziv
Ime projekta: End Climate Change, Start Climate of Change: A Pan-European Campaign to build a better future for climate induced migrants, the human face of climate change
Projekt End Climate Change, Start Climate of Change sooblikuje in izvaja 15 evropskih organizacij civilne družbe. Cilj projekta je pri mladih Evropejcih dvigniti ozaveščanje in kritično razumevanje migracij, ki jih spodbujajo podnebne spremembe kot eden največjih izzivov današnjega soodvisnega sveta.
Trajanje: projekt se je začel izvajati 15. januarja 2020 in bo trajal 40 mesecev
Financerji: Projekt sofinancirata Razvojni program Evropske komisije za izobraževanje in ozaveščanje (DEAR) in Ministrstvo za zunanje zadeve.
Vodilni partner projekta: WeWorld – GVC (Italija)
Partnerji projekta: Action Aid Hellas (AAH) – Grčija;
Alianza por la Solidariedad (APS) – Španija;
Bolgarska fundacija za okoljska partnerstva (BEPF) – Bolgarija;
Fundacja Kupite odgovorno (BRF) – Poljska;
Občina Bologna – Italija;
Evropsko združenje za lokalno demokracijo (ALDA) – Francija / Belgija;
Evropski urad za okolje (EEB) – Belgija,
Forum za mednarodno sodelovanje in načrtovanje (FINEP) – Nemčija;
Madžarska baptistična pomoč (HBAID) – Madžarska;
Inštitut Marques de Valle Flor (IMVF) – Portugalska;
Oxfam Deutchland (ODE) – Nemčija;
Slovenska globalna akcija (SLOGA) – Slovenija;
Suedwind – Avstrija;
Univerza v Bologni (UNIBO) – Italija;
Raziskovalno središče Univerza v Nikoziji (RCSWSP) – Ciper.
Eden največjih izzivov, s katerimi se soočajo države in mednarodna skupnost v 21. stoletju, so prisilne migracije in prisilne selitve, povezane s podnebnimi spremembami, vključno z naravnimi nesrečami in posledicami podnebnih sprememb, kot so čedalje manjša razpoložljivost pitne vode, zmanjšana možnost pridelave hrane in dvig morske gladine. Posledično je bilo samo v letu 2015 v 113 državah na novo razseljenih 19,2 milijona ljudi, kar je več kot dvakrat toliko kot zaradi konfliktov in nasilja. »Po podatkih Internal Displacement Monitoring Centre, ki je eden od partnerjev Mednarodne organizacije za migracije (IOM), je bilo samo lani kot posledica naravnih nesreč razseljenih več kot 17 milijonov ljudi, kar predstavlja 61 odstotkov vseh notranjih razseljevanj po vsem svetu«. Obenem naj bi podnebne spremembe pospeševale nenadne in počasne katastrofe ter postopno propadanje okolja. Podnebne spremembe niso primarni naravni proces, ampak jih povzroča predvsem razvojni model družbe, ki ne upošteva dovolj planetarnih meja in potreb ljudi, ki živijo v revščini.
Pod vodstvom italijanske organizacije WeWorld projekt povezuje 15 evropskih partnerjev. Cilj projekta je prispevati k dvigu ozaveščenosti evropskih državljanov in njihovega kritičnega razumevanja migracij, ki jih povzročajo podnebne spremembe kot eden največjih izzivov današnjega soodvisnega sveta. Projekt bo tudi spodbujal njihovo aktivno sodelovanje pri odpravljanju temeljnih vzrokov globalnega segrevanja in ohranjanju človeškega obraza v odnosu do podnebnih migrantov.
Pri izvedbi nekaterih projektnih aktivnosti bodo sodelovali tudi naslednji pridruženi partnerji: A.C.A.B.A.S – Italija; Alleanza Italiana per lo sviluppo sostenibile (ASviS) – Italija; Associazione Noi del Tosi – Italija; Avstrijski nacionalni mladinski svet (ÖJV) – Avstrija; Univerza Cheikh Anta Diop v Dakarju – Senegal; Fairtrade Polska – Poljska; Univerza Mekelle – Etiopija, Občina Milano – Italija; Nacionalna mladinska mreža (bOJA) – Avstrija; Poljski svet mladinskih organizacij – Poljska.
Pri nekaterih projektnih aktivnostih je predvideno sodelovanje nevladnih organizacij iz 23 evropskih državah: Italiji, Španiji, Grčiji, Franciji, Belgiji, Nemčiji , Bolgarija, Poljska, Madžarska, Portugalska, Slovenija, Avstrija, Ciper in Malta, Hrvaška, Latvija, Litva, Estonija, Češka, Slovaška, Irska, Nizozemska in Romunija.
Podrobnejše informacije o načrtovanih projektnih aktivnostih na posebni spletni strani projekta.
Novice
Z delom in srčnostjo za Afriko: Slovenska Karitas nadaljuje dobrodelne akcije
Slovenska Karitas med 15. avgustom in 15. septembrom 2024 organizira dobrodelni akciji “Za srce Afrike” in “Z delom do dostojnega življenja” za pomoč najrevnejšim otrokom in družinam v Afriki. Zbirajo sredstva za reševanje težav, kot so revščina, podnebne spremembe in gospodarska kriza. S pomočjo podpirajo projekte oskrbe z vodo, hrano, zdravstva in šolstva v več afriških državah. Lani so zbrali skoraj 196.000 evrov, ki so izboljšali življenje več kot 300.000 ljudem.
Vabimo na strokovna usposabljanja s področja mednarodne humanitarne pomoči na Dunaju
Platforma SLOGA, v sodelovanju z Avstrijsko platformo NVO “Globale Verantwortung”, vabi na dve ekspertni usposabljanji s področja mednarodne humanitarne pomoči in sicer: Usposabljanje z naslovom “Navigating Intercultural Communication in Humanitarian Assistance”, ki...
Mednarodna pomoč mreže Karitas in realizirana pomoč s strani Slovenske karitas za poplavljene
Slovenska karitas, članica platforme SLOGA, je ob letošnjem svetovnem dnevu humanitarnosti, ki ga obeležujemo 19. avgusta, hvaležna tudi za veliko mednarodno solidarnost in humanitarno pomoč prizadetim s poplavami v Sloveniji s strani članic mreže Caritas Europa....
Voda, sanitarne razmere in higiena (WASH)
Varna voda, stranišča in dobra higiena ohranjajo življenje in zdravje otrok. Odraščanje v čistem in varnem okolju je pravica vsakega otroka. Dostop do čiste vode, osnovnih stranišč in dobrih higienskih navad ne omogoča le, da otroci uspevajo, ampak tudi bolj zdrav...